Pregreta domača smetana

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

tema odprta - 2. maj 2006 14:38 | ogledi: 28.500 | odgovori: 32

V skrinji se mi je nabralo precej pregrete domače smetane. Potice, štrudlja in štrukljev smo se že malo naveličali, za kaj novega pa nimam nobene ideje.

Kuharice, kuharji, prosim pomoč - recepti, ideje, karkoli...

LP,

V.

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

2. maj 2006 15:05

kaj bi dala jaz za domačo smetano ei..... njammmmi ... nardila bi si maslo ... in bi ga imela za zabelo drobtinic .... imajo potem tako dobro aromo

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

2. maj 2006 15:48

moj tast kar naprej govori, kako je dobra pregreta domača smetana ampak kaj, ko ne ve kako se jo naredi. VilmaS mi zaupaš kako jo narediš. jade

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

2. maj 2006 16:32

Lahko si skuhate masolnik,še malo kisle smetane,prepražiš,dodaš koruzno moko,zavreš,nato pa jajca,vse dodro premešaš in prepečeš in je zelo dober in hranilen zajtrk. andreja č.

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. maj 2006 17:15

t-baby, niti v sanjah se nisem spomnila, da bi maslo uporabila za zabelo drobtinic. Pri nas ga uporabljamo le v "zdravstvene" namene- zelo pomaga pri izgubi glasu ob močnem prehladu oz. če zelo boli grlo. No, ena ideja je že- hvala! Andreja, masolnika ne poznam, sem gledala recept (masovnik) in tam je omenjena samo kisla smetana... bi pa poskusila zadevo. Lahko malo natančneje razložiš tvoj recept? Jade, jaz mleko naliješ v široko in nižjo posodo (včasih so uporabljali latvice), pustiš na hladnem, da se na vrhu nabere smetana in vse skupaj postaviš v pečico. Traja kar kakšno uro, da se mleko pregreje in se smetana na vrhu zlatorjavo zapeče. Pri tem postopku ima mleko malenkost drugačen okus in tudi malo temnejše postane. Ta postopek je primeren za zimske dni, ko se kuri štedilnik na drva... pregrevanje mleka na elektriko se mi zdi precej potratno. Jaz poleti prakticiram cenejšo varianto: mleko v široki posodi zavrem, ohladim, da se na vrhu nabere smetana, nato dam vse skupaj za 10 min v pečico (žar- program, kjer je vključen le zgornji grelec). Smetana se lepo zapeče, po okusu je popolnoma enaka tisti, ki je pregreta na stari kmečki način, mleko pa ostane belo. Najboljše je domače mleko, ker ima 4,5% maščobe. Če ga nameravaš kupiti v ta namen, ne sme biti homogenizirano (da se smetna sploh nabere na vrhu) in seveda čim višji % maščobe, da bo smetane več. Evo, priložnost, da se prikupiš tastu lp, V.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

2. maj 2006 17:19

Saj imamo domače mleko doma. Ampak on je govoril, da je mama cvrla smetano v ponvici, brez mleka. Hvala za recept bom poskusila. jade

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

2. maj 2006 17:38

Narediš pohlo ali prsjačo, mi ji pa rečemo kar slovenska pica. Testo za kruh razvaljaš tako kot za pico. Testo pri robovih malo dvigni,da smetana ne steče ven, po testu namaži pregreto smetano, malo sladkaš (ali pa tudi ne, stvar okusa), lahko dodaš malo pehtrana in v pečico. Med smetano lahko dodaš tudi jajce, vanilij sladkor. Vse to so že variacije. Gobica

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

2. maj 2006 18:46

Jaz sicer ne vem a je to pravi masolnik ali ne sam pri nas doma je oči zmeraj dal kislo in sladko smetano kakšne so količine ne vem,ker tudi jaz sedaj za tamalega delam sam po občutku,na žlico,malo prepražiš,nato notri kakšno žlico koruzne moke,jaz dam tudi malo polente,da ni čist gladko,to pokuham,solim,popram in nazadnje daš not še jajca,jih dam toliko kolikor oseb ga bo jedlo. andreja č.

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

2. maj 2006 18:54

Masovnik se dela iz kisle smetane, ki jo pogreješ, daš noter kakšno žlico moke, jaz običajno kar belo, lahko pa tudi koruzno, potem pa to kuhaš toliko časa, da se naredi maslo. Lahko dodaš tudi jajca, meni osebno je boljše brez. Je se s kruhom, je pa zelo zelo nasitno. Najboljši masovnik dobiš na planšarijah. Iz kupljene smetane se ga skoraj ne da narediti, ali pa se vsaj dela blazno dolgo. Smetana mora biti domača, polnomastna. Nena

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. maj 2006 19:23

Jade, če smetano cvreš v ponvici brez mleka dobiš maslo in malo hrustljavih smetanovih drobtinic, ki so res zelo dobre. Vse kar je, da moraš ves čas mešati in paziti, da se ne zažge. Očitno je razlika v terminologiji- na Dolenjskem je pregreta smetana to, kar sem opisala. V bazi sem našla masovnek in variante na to vižo, poskusila bom, vendar ima pregreta smetana zlatorjavo skorjico, tako da zmes ne bo homogena... sicer pa originala itak ne poznam, tako da je vseeno . Slovenska pica (slana varianta) pa pride jutri na preizkus, če mi bo všeč, jo dobijo v petek za predjed tudi moji gostje. Vsem prav lepa hvala! Možnost uporabe pregrete sametane v mojem gospodinjstvu se je zvišala za 100% LP, V.

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

2. maj 2006 21:21

Kaj naj narediš s smetano? Prodaj mi jo! jasna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti