Testenine brez jajc

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 9. sep 2005 11:06 | ogledi: 22.426 | odgovori: 16

Mi lahko kdo priporoci tstenine brez jajc, polnozrnate, pa da niso kake astronomsko drage, ki jih imajo v merkatorju na oddelku z zdravo prehrano. Jem po montinjaku, pa zeto jajcne ne pridejo v postev.hvala

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. sep 2005 11:38

Italijanska blagovna znamka Misura. Imajo jo tudi v slovenskih supermarketih na oddelku z zdravo prehrano - imajo tudi piškote. tjas

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. sep 2005 11:19

Alja, jaz ti priporočam Ampio, to ni firma za testenine, ampak za strojček za testenine! Super se splača, lahko narediš rezance za v juho (2-3mm) ali tiste širše za gl. jed (cca 1 cm), debeline so pa različne (9 stopenj). Vzameš polnozrnato moko, vodo, lahko dodaš še kako žlico olivnega olja, soli ni treba nič dodajat in je tudi ne priporočam dajat v testo, itak kuhaš v slani vodi. Zamesiš, lahko tudi v multipraktiku in potem samo malo pregneteš na roke, pustiš pol ure, da počiva, če delaš po pravilih (jaz pa navadno kar takoj valjam, pa tudi gre), s strojčom zvaljaš na želeno debelino, če se testo še malo lepi, pustiš, da se plahta majčkeno posuši ali pa jo pomokaš in spustiš skozi rezila za rezance, pa maš! Lahko narediš kar veliko naenkrat, posušiš in imaš za naslednje 3 mesece, lahko dodajaš testu začimbe, recimo testenine s poprom, origanom, baziliko, petršiljem, curcumo (=kurkuma=turmeric)... ali pa zelenjavo: nariban ali spasiran (lahko kuhan) korenček, paradižnikov ali pesin sok namesto vode, alhko dodaš sipino črnilo ali kakav in dobiš obarvane rezance,... ko parkrat probaš, gre res hitro: jaz naredim raviole za eno kosilo (za 4 ljudi) prej kot mi zavre voda! od moke do končnega izdelka! rezanci grejo pa še hitreje, vse je naravno in je zelo poceni! Veri

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

12. sep 2005 12:17

Pozdravljeni, brezjajčne testenine so vsake, na katerih to piše, neglede na firmo. Vendar morate pazit, če ne piše jajca v sestavinah, še ne pomeni, da jih notri ni. proizvajalec mora namreč napisati, da testenine vsebujejo jajca samo v primeru, ko je v njih določen odstotkov le-teh. To vem, ker je sestričnina punčka alergična na jajce in definitivno drži, ker je dobro seznanjena s to problematiko. Torej ne rabite kupovati kakih dragih testenin, mislim, da so mercatorjeve skoraj vse brez jajc. Kar se tiče polnozrnatih, graham in sojinih testenin, so pa meni čisto dobre od najboljšega soseda, njihova "zdrava" blag.znamka. Jaz jih veliko kupujem, ker jih imam zeloooo rada. Drugače pa - Barilla je zame zakon!!! Lep pozdravček, S.

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

14. sep 2005 15:25

hvala vsem za odgovore. Veri, kje pa lahko kupim Ampia strojček, mi lahko poveš še ceno, če se spomniš? Omenila si kurkumo...kje jo lahko kupim, pa ne mleto,prav semena? Za katere jedi jo lahko uporabim in kako? Vem, da jo dodajajo turški kavi in pravemu čaju, pa lahko za mesne omake. Vonj se mi zdi precej močan, sklepam, da gre k bolj "močnim" jedem?

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

14. sep 2005 16:21

Nisem Veri, a ti vseeno odgovorim na vprašanje glede Ampia strojčka - midva sva ga nabavila v Mercator Centru v Ljubljani, njabrž ga držijo tudi v Leclercu in Sparu ali kakem Merkurju... p, m prilagam link od merkurja: http://nakup.merkur.si/default.asp?s=/polica.asp%3Fi Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 14. sep 2005 16:23:00

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. sep 2005 21:24

Ja, tudi jaz sem Ampio videla v merkatorju in v Merkurju, kjer sem jo tudi nabavila. jo pa kar precej uporabljam, ker je res fajn stvar! Če se ti ne da valjat, lahko z njo zvaljaš tudi tortilje, mlince... jaz jih sicer rada valjam z valjarjem in se igam tako, da probam naredit čim lepši krog (vsako tele ma svoje vesele), ampak se da tudi s tem strojčkom zvaljat vlečeno testo in katerokoli testo, ki mora bit bolj na tanko zvaljano (če se katero testo prijema, kot recimo krhko, ga pa daj med peki papir in z vsem skupaj spusti čez. zdaj pa še kurkuma: kurkuma je mleta posušena korenina, ne semena. Tako da drugačne kot mlete pri nas še nisem videla, res pa je tudi, da cele niti ne bi mogla uporabljat, se mi zdi... Tako da je mleta čisto ok, verjemi, še lepše se zmeša z moko, če delaš testenine. Okusa nima močnega, je lahko daš kar precej - na cca 350 g moke lahko daš mirno dve zelo polni žlici, pa bo vse ok. ni pikantno in da v glavnem barvo, okusa pa bolj malo. Kupiš jo lahko v hipermarketih merkator na policah z začimbami, nimajo je vedno, večinoma pa; je v tistih stekleničkah z rumenim pokrovčkom, v kakršnih je večina začimb, mislim da so od Droge, nisem pa ziher. Če je tam ne najdeš, jo navadno vedno imajo na policah z eksotično hrano, v malo manjših flaškah, pa nič kaj dosti dražje (preračunano na kg), kjer jo boš našla pod imenom turmeric ali pa curcum powder. Tega, da jo dodajajo turški kavi in pravemu čaju, pa nisem vedela! no, vsak dan se kaj novega naučimo:) Sicer pa jo lahko uporabljaš v mehiških in indijskih jedeh, pa tudi v kakih maroških je pogosto. JE fajna začimbica, ker vse tako lepo obarva - super na kak turoben jesenski dan, ko je vse sivo, ti pa ješ živo rumeno rižoto, testenine ali piščanca s kurkumo:) Lahko pa tudi kako slano pecivo ali kruh obarvaš z njo. Jaz sem celo marcipan že obarvala z njo, samo sem je dala bolj malo. Fant pa ima najrajši od vsega s kurkumo empanadose - nekakšni mehiški žepki iz slanega začinjenega krhkega testa, polnjeni z mesno-paradišnikovo-paprikinim nadevom. uživajte v sončno rumeni Veri

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

14. sep 2005 21:40

glede kurkume...verjetno sem zamenjala zacimbo, v mislih sem imela neko seme, nekaksno lupinico, v kateri so crna semena.ko stres ovoj so semena kot misji drekci, vonj pa je zelo intenziven. to zacimbo dodajajo kavi, a zagotovo ni kurkuma. bom vprasala, pa javim.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. sep 2005 21:41

Aja, še to za ampio: Stane okoli 7-8000 sit, včasih jo dobiš tudi malo ceneje, ampak te opozarjam, da tiste za 3000 pa niso isto... Sem si kupila eno tisto, ker je bila ravno slovenska in da vidim razliko, pa želela sem jo za na morje - no, za tam je čisto v redu, doma bi mi pa živce požrla, ker valjčki,k i valjajo testo niso čisto prav odrezani in zato niso čisto do konca, je režica kake 2 mm in potem se včasih ali zatika, ko se valjčka postavita tako, da se ravno robova zatakneta ali pride testo vmes,... Saj se vseeno lepo da zvaljat, ni tak problem, samo se vidi oz. čuti, da je bolj šlampasto narejena.Verjetno tudi ne bo prav dolgo zdržala - ampak za na morje je ok, ker sem tam kvečjemu 3 tedne, če mam srečo in je po moje v 10ih letih ne bom uničla:) Tako da za domačo kolikortoliko pogosto uporabo ti pa svetujem ta dražjo (Ampio), ker je razlika, teče ful lepo. Aja, pa še to: na zalčetku so valjčki zaradi dolgega čakanja in transporta malo umazani od olja, zato najprej spusti skoz parkrat en mali del testa, ki ga boš dala potem stran, da se dobro počisti. Tudi je jo sicer kako umažeš, je to zelo fajn način, da jo očistiš. Ja, se mi je zdelo, da si s čim zamenjala, ker kurkuma res nima ostrega vonja, je taka nežna prijazna začimbica:) ena mojih najljubših:) te spravi v dobro voljo, pa baje naj bi odganjala vsega hudiča, je ful zdrava:) Hm, črna semena, lahko bi bila black onion seeds ali pa celo kardamom, tega dodajajo kavi - tega lahko kupiš od Nature, v strokih. Vonj je zelo intenziven, samo sladkast, tipična začimba za medenjake (poleg cimeta in klinčkov). Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 14. sep 2005 21:46:41

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

17. sep 2005 23:52

Je, sem se pozanimala, zacimba po kateri sem sprasevala je kardamon. Kje pa ga lahko kupim? Glede domacim testenin me zanima se cas kuhanja, da jih slucajno ne razkuham?Pa se glede ravijolov, kako jih naredis, da sem med kuhanjem ne odpro? Jih lahko filas s skuto?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. sep 2005 15:24

Hihi, se mi je zdelo, da je kardamom ali kardamon, kakor mu tudi rečejo; dobi se v zeleno prozornih vrečkah od Nature cel, v strokih, mislim, da sem 1x enkje videla tudi meltega, ampak že dolgo ne. Če kdo ve, bova obe hvaležni:) Sicer se da stroke fino zmlet v za začimbe namenjenem kavnem mlinčku ali pa v možnarju (sploh če imaš kako moško roko doma;)) Kupiš ga lahko v kakem večjem centru samopostrežne trgovine ali pa v trgovinah z zdravo prehrano ali pri ženičkah na tržnici - ne bi pa rekla, da je tam boljši, ker imajo v vsakem vremeu vse začimbe odprte, v platnenih vrečkah in se lahko malo razdišijo... Domače testenine so kuhane takoj, ko splavajo na površje - če skuhaš čisto sveže bo to zelo zelo hitro, moraš bit dobesedno zraven, kaka minuta do recimo največ 3 minute za nepolnjene testenine in 3-5 za polnjene. Ko priplavajo gor. Ko jih vsuješ not v res vrel slan krop, nežno pomešaj, da se ne sprimejo med sabo ali na dno. Raviole narediš kot kake žepke ali povštrčke iz testa. Zvaljaš testo na neko srednjo debelino na strojčku (recimo 4-5) ne na čisto tanko, ker mora testo zdržat težko in sočnost nadeva. Zdaj maš dve možnosti oz. celo še več, kako delaš raviole: lahko na eno plast testa naložiš kupčke v enkaih presledkih in pokriješ z drugo plastjo testa ter stisneš skup in narežeš s koleščkom ali modelčkom. Lahko na isti kos testa za par cm od roba naložiš kupčke in potem rob prepogneš čez kupčke, zatisneš in narežeš - meni je ta način najbolj všeč, saj je hitrejši od zadnjega, se ti pa plasti testa v kaki vročini ne izsušijo vmes. Lahko pa nejprej izrežeš krogce ali kvadratke, jih nadevaš in prepogneš ali zložiš po dva skup - enega nadevanega pokriješ z nenadevanim - ta način se mi zdi najdalj trajajoč... V vsakem primeru najprej zvaljš testo, potem na testo v razmakih cca 2 cm narazen položiš kupčke nadeva - kako veliki kupčki so je odvisno od tega, kako velike raviole želiš naredi - od grahovega zrna, lešnika do male žličke, vse je v redu. Tudi to, kako daleč narazen bojo kupčki, malo prilagajaj temu, kako velike delaš - za male je manjša razdalja, za večje večja. Da se ti ravioli ne bojo odpirali, premaži testo (predno jih stisneš) med kupčki z vodo, kjer boš testo stisnila skup, ali pa robove kvadratkov ali krogcev, če boš delala na zadnji način. Najlažje je, da maš skodelico z malo vode in čopič - naj ne kaplja iz njega, sicer bo vse preveč pacasto, vseeno pa naj bo moker, ni težko, boš videla! Samo voda, nobenega jajca, olja, res, verjemi, samo voda je ta pravo! Ponekod te bojo poizkušali prepričat v nasprotno, pa se ne daj! Voda deluje v povezavi s škrobom iz moke kot lepilo, olje in jajce pa naredita stvar lepljivo potem ko se že malo posušita, pa še to n vedno, je večja packarija in popolnoma nepotrebna:) POtem lepo stisneš robove skup in prisežem, da se meni NI RAZKUHAL ŠE NITI EN DOMA NAREJEN RAVIOL - kar za kupljene ne bi mogla rečt! Pa čeprav sem včasih tudi bolj šlampasta, če se mi mudi in nadev ni ravno vzorno stisnjen not, ampak pogleda malo tudi ven,... Za polnjene testenine (raviole, torteline,...) je baje fajn, če pred kuho malo stojijo - že narejeni, nadevani, pokriti s kuhoinjsko krpo, da se malo uležijo in presušijo. Kot si verjetno že uganila, pri meni navadno te čsati nimajo in jih fliknem takoj, ko jih naredim v krop, ker smo vedno že lačni...:) Pa se vseeno ne razkuhajo in so vseeno super:) Mislim, da so počivali samo 1x, edino prelaganje je lažje, ker so že bolj trdni. Nadevane lahko daš tudi na malo pomokan pladenj in v zmrzovalnik. Ko zamrznejo, jih flikneš vse skup lepo v vrečke, toliko, da jih imaš za 1x v vsako. pa je kosilo za kak delovnik rešeno:) Seveda jih lahko nadevaš s skuto, to je celo klasičen nadev: skutno-špinačni, ne pozabi malo muškatnega oreška, če boš to delala. Malo se zamotano sliši oz. bere, ker je postopek težko opisat z besedami, ko pa vidiš, je čisto enostavno. Jaz sem to videla v eni knjigi, takrat še nisem mela denarja zanjo, sem si pa zapomnila in doma naredila kar po spominu. No, zdaj mam tudi kako knjigo o mojih ljubih testeninah:) Sicer pa je postopek s fotografijami predstavljen tudi v navodilu, ki ga dobiš zraven Ampie. Pa recept za navadne testenine tudi. Če boš delala z drugo moko, ni problem, samo zamenjaš moko in dodaš malo več tekočine, da se testo lepo sprime, saj bolj polnozrnate moke rabijo več vode, ajdova pa sploh. Če si kje iz okolice Ljubljane ali pa iz Lj., se lahko zmeniva, pa ti demonstriram:) Ker ravioli so res taki srčki:) Fant je čisto nor na domače raviole, kupljenih pa nima preveč rad. Aja, še glede velikosti: lahko narediš res vse možne velikosti: jaz sem enkrat naredila ene take gromozanske, da je vsaj dobil samo ene par raviolov, kake 3-4, veliki so bili cca 10 cm, mogoče še kakega čez, not je bila žlica nadeva. Na morju, ko sem pa imela časa ko..., sem pa naredila drugo skrajnost: take mini raviolčke, ki sem jih zatesnila in zaprla kar z zamaškom od plastenke - tistim od Radenske, ta malim, zelenim, torej so meli premer cca 1cm do 1,5 cm maksimum. Ti so bili res mini in luškani ko hudič:) Pa seveda oblike: so lahko okdrogli, kvadratni, lahko pa še marsiktaere oblike, če vzameš v poštev modelčke, s katerimi izrezuješ piškotke... KO bom mela tamale, jim bom naredila recimo raviole v obliki zajčka in kokoške za veliko noč - potem pa ni vrag, da bojo jedli tudi zelenjavo, s katero jih bom napolnila, a ne?;) Fantu pa nameravam naredit srčke za kak poseben ali navaden dan:) Spet take mini:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti