Pomladanski zavitki

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

tema odprta - 3. maj 2005 14:31 | ogledi: 11.040 | odgovori: 10

Mogoče bi morala tole poslati kar v temo "kitajska kuhinja"? Naj najprej povem, da sem v pripravi kitajske hrane precej napredovala. Nabavili smo vok in zdaj prav uživamo v pripravi jedi iz njega.

Zelo me mikajo pomladanski zavitki. Recepte ni problem najti, zanimajo me bolj nasveti "iz prve roke". Kaj uporabiti za testo? Kje cvreti (navadna kozica, friteza, vok)? Temperatura olja? čas cvrenja? Prosila bi tiste, ki delate pomladanske zavitke doma, da delite svoje izkušnje in nasvete!

sara

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

3. maj 2005 18:57

Svoje izkušnje s spomladanskimi zavitki, ki sem jih pred kratkim delala prvič, z veseljem delim z vami. Naredila sem dve varianti nadeva: en mesni (po nasvetu mamamie - mleto meso, kitajsko zelje, korenček, stekleni rezanci, mlada čebulica, ingver, česen, ribja in sojina omaka, svež koriander ter začimbe...) in zelenjavni (spustila sem meso in dodala več zelenjave in bučke). To sem potem nadevala v riževe liste, ki sem jih namočila v posodo z vodo (enega po enega), ker meni nekako ni ratalo, tako kot so mi priporočili (list testa daš med dve mokri cunji - listi so bili precej trdi in so se lomili). Ko se je list dovolj razmehčal sem ga dala na vlažno kuhinjsko krpo in ga nadevala ter robove "zalepila" z mešanico koruzne moke in vode. Polagala sem jih na krožnik (ne smejo se dotikat, ker se zlepijo), potem pa sem jih ocvrla v vročem olju. Porabila sem cel zavitek riževih listov, ampak sem jih pol zmrznila. Moram pa rečt, da jih verjetno ne bom več delala doma. Razlogi: preveč dela, zelo mastno, sestavine niso poceni,... Rajši si jih bom vsake toliko privščila v kitajski in doma delala svojo verzijo spomladanskih zavitkov. Kar pomeni, da v navadno (Safet Amza) vlečeno testo razrezano na kvadratke, nadevam različne nadeve, jih oblikujem v prstke, malo pomažem z oljem in dam v pečico. Manj dela, predvsem pa manj masti. Ne vem, ampak pri nas res nismo navajeni jesti tako mastno in zdi se mi, da ti listi popijejo ogromno mačobe, kljub temu, da sem jih pekla v zelo vročem olju. Mogoče sem ga pa vseeno kje polomila? Je pa res, da je bilo vsem doma všeč, pa saj tudi meni se v osnovi se ni zdelo slabo... Samo saj veste, kako je, če skoraj cel dan nekaj packaš, res pričakuješ in si želiš, da bi bilo super! Aja! Zraven sem pripravila še eno tako sladko pekočo omako, ki sem jo našla na internetu, samo se ne spomnim več prav dobro. Mislim, da je mešanica sojine omake, navadne vode, jedilnega škorba, sladkorja in čilijev. Nekako tako, ja! To je bilo pa res dobro! Lep pozdrav vsem eksotom! Sporočilo je spremenil(a) d. dne 03. maj 2005 18:58:17 Sporočilo je spremenil(a) d. dne 03. maj 2005 18:59:36

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

5. maj 2005 19:10

Hvala d. za tvoj odgovor! Ker nihče drug nič ne napiše, bom še verjela, da pomladanskih zavitkov sploh ne delate doma. sara

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

8. maj 2005 13:22

Spomladanske zvitke lahko tudi soparite, tako ne bojo nič mastni! meni jih je enkrat naredil fant, sama pa jih še nisem delala, se vedno hočem spravit, pa ker bom verjetno tudi testo delala sama, se še nisem... Ko pa se bom, se spet oglasim:) Veri

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

8. maj 2005 17:50

Sara, jaz jih delam zelo "na oko" in tako zelo na oko ti bom tudi povedala, kako jih naredim. Enkrat mi uspejo bolje, drugič slabše, nikoli pa se jih ni vrglo stran. Testo naredim sama in čisto na preprost način, mene nič ne moti, da niso to riževi listi, bojo malo manj kitajski zavitki pač. V posodo dam tri jogurtove lončke moke, ščep soli, pikico olja in prilivam toplo vodo, toliko, da lahko umesim voljno testo. Testo počiva, dokler naredim nadev. Korenje, zelje (včasih kitajsko, včasih ne) in papriko narežem na tanke tanke rezance, na prav tako tanke lističe narežem čebulo in šampinjone, česen, dodam tudi malček pekočega feferončka. V vročem voku na hitro opražim zelenjavo, jo zalijem z veliko sojine omake in ohladim v drugi posodi. Tačas razvaljam testo na kvadrate cca 10 x 10 cm in v vok vlijem dovolj olja ter ga močno segrejem. Zelenjavo nadevam v razvaljano testo, zvijem robove (včasih jih niti ne zalepim, ampak samo dobro pritisnem robove) in ocvrem. Ocvrti so, ko dobijo zlato barvo. Evo, to je po moje...Upam, da se boš okorajžila, več kot zabrisat proč jih ne moreš, kvečjemu lahko recikliraš v kakšno drugo jed, če ti ne uspejo. TanjaG.

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

8. maj 2005 17:54

Tanja G. si mogoče probala, da bi jih položila v stekleno posodo (namazano z maslom) in spekla v pečici? Jaz delam po enakem postopku kot ti, samo, da jih potem polagam v stekl. posodo, premažem z mešanico jajčke in kisle smetane ter spečem v pečici. Zraven pa postrežem zeleno solato. Lep p. Galja

Theodora  

član od: 12.5.2005

sporočila: 1

12. maj 2005 8:40

zivijo. jaz testo naredim po receptu iz knjige Kitajska kuhinja za Slovence (Helena Grandovec, DZS). In sicer 1 jajce, 23 dag mehke moke, pol zlicke soli, 1.5 dcl vode. Testo mora pocivati, pokrito z vlazno krpo. Razvaljam ga pa vedno na stekleni plosci in s pomocjo jedilnega skroba. Nadev pa iz cesna, ingverja, mletega mesa, kitajskega zelja, korenja in prozornih mungovih rezancev. Ce je temperatura olja pravsnja (kar visoka) ne vpijajo veliko olja. In zelo hitro so ocvrti. Pa premajhni ne smejo biti. Sicer pa knjigo priporocam vsakemu, ki rad preizkusa kaj novega. Theodora

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

3. avg 2005 10:07

moji poskusi s spomladanskimi zavitki niso bili najboljši, sploh ne v fritezi. Okus je bil sicer fantastičen (najraje imam ribje/rakove) ampak sama priprava... Uporabljali smo tiste okrogle riževe liste. Težko jih je namočit ravno prav - jaz jih namakam v skledi z vodo in ločnica med lomljenjem zaradi presuhosti in trganjem zaradi prerazmočenosti je precej ozka. Z njimi moraš delati previdno, zato jih pa ne moreš čisto na tesno zaviti, da bi bili čimbolj majhni kakršne poznam iz v Vietnama. No, in potem vragce vržeš v močno segreto fritezo in se začnejo nekaj napihovati - ali počijo, ali se nočejo obrnit... Še najbolje je uspelo, ko sem že zavite zvitke pustila en dan v hladilniku, da se je testo nekako nazaj izsušilo, potem pa jih pekla v ponvi. mastno je bilo toliko kot vsaka stvar iz oljnate ponve...

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. avg 2005 16:23

Tik preden sem končala v bolnišnici sem doma packala spomladanske zvitke in so ratali. Res je packarija, ampak sem se eni družbi res hotela oddolžiti in sem se potrudila. Riževe liste sem držala med dvema dobro namočenima kuhinjskima krpama in so se dali ravno prav zvijati (no, kakšen je šel tudi v smeti, kar je res je res), ko sem jih vzela iz olja pa sem jih odcedila na kuhinjski krpi. Sem nekako zadela pravšnjo temperaturo in sploh niso bili nič prepiti z oljem , prav hrustrljavi in nič mastni so ratali. Ne bom pa govorila, kako je bilo prvič, ko sem to počela...Kuhinja je bila podobna svinjaku, zvitki pa bolj zamorčki kot lepo zarumeneli kitajčki, olje se je cedilo vse povprek...Ampak naslednjič je uspelo in potem sem se kar nekajkrat opogumila in zdaj mi gre dobro od rok. Od nadevov pa imam še vedno najraje tistega z meltim mesom, zeljem, korenjem in steklenimi rezanci. Mimogrede, a ima kdo s foruma izkušnje z izkoščevanjem piščančjih perutnic? Na Tajskem smo namreč jedli polnjene perutnice (mleto meso, čili, stekleni rezanci itd), a se priprave te jedi še nisem lotila, ker ne vem, kako izvleči iz perutnice tisto največjo kost, da ostane samo luknja. Lahko kdo pomaga? Mamamia mamamia

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

3. avg 2005 17:14

Mamamia! Jaz delam polnjena piščančja bedra. Kosti ločim od mesa tako, da z ostrim nožem meso počasi stržem od kosti. Na začetku mi je šlo bolj počasi, ko pa sem se navadila pa je šlo zelo hitro. Polnjene bedra so zelo dobra, pa še prej jih lahko pripraviš, preden pridejo gostje, tudi hladna so zelo dobra s poljubno solato. Nadev pa naredim tako, da narežem žemlje ali kruh, prelijem s toplim mlekom, dodam prepraženo čebulo, česen, peteršilj, majaron, jajca, nariban sir, šunko, korenček, narezan na kocke in predhodno kuhan, sol, poper. Bedra nadevam in jih malo zašijem, da nadev ne leze ven pri peki. Lejčy

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. avg 2005 21:28

Se mi zdi, ja, da bo treba okoli kosti sukat nož. Upam, da se ne bom cela porezala. Bom poročala o uspehu, če bom še imela prste, hehe Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti