Kajmak

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

tema odprta - 3. feb 2005 10:41 | ogledi: 11.990 | odgovori: 7

Ali mogoče kdo ve kako bi doma naredila kajmak?

jade

MICL  

član od: 10.11.2004

sporočila: 47

3. feb 2005 11:21

Tudi mene zanima izdelava kajmaka doma. MICL

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

3. feb 2005 15:32

Zala je 10.6.2004 v forumu pod temo Kajmak napisala recept za doma narejen kajmak. Je to to, kar iščeta? LP ZIMA

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

3. feb 2005 15:34

Že popravljam! Prekmurka je napisala recept, se opravičujem! ZIMA

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

3. feb 2005 19:11

Ja, jaz sm samo sprasevala Marto za recept, vendar ga se nisem preizkusila (holesterol strasi!!) :)) Verjamem pa, da je odlicen. LP Zala

neva  

član od: 1.4.2004

sporočila: 9

12. mar 2005 18:09

Originalni recept iz Srbije. Potrebujete domačo pobrano smetano iz mleka, ki jo odcedite.Smetano date v lonček, posolite, nato nalagate plasti smetane in solite. Zorite in nato vse skupaj zmešate. Vse skupaj hranite v lončku, v hladilniku. Ne vem koliko časa zorite, solite po okusu, sama sem delala pa mi ni najboljše ratalo, ker sem smetano dobivala od drugje.Če imate možnost poiskusite in povejte rezultate. neva

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

12. mar 2005 20:31

Ja sem že pred nekaj časa zasledila recept na forumu in delam tako. Zadeva izpade res dobra imamo pa domače mleko tako, da je smetana res dobra in kajmak odličen. jade

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

18. mar 2005 0:11

Glej Jade, ce te se vedno zanima izdelava kajmaka doma, ti bom napisala, kako ga je delala moja babica (Crna Gora) in smo ji otroci velikokrat pomagali. Tako sem se tudi naucila nekaj teh domacih receptov predelave mleka. Torej, bistvena razlika od tega kar sem tule prebrala je v tem, da ni nikoli uporabljala smetane ampak skorjo, ki se je naredila na mleku. Mleko je lahko kravje ali ovcje, babica je delala iz mesanice obojega (seveda polnomastno). Najprej ga je zavrela, nato pa nalila v lesene, cimbolj plitke in siroke posode. Postavila jih je v najbolj hladen del kolibe (obicajno zidan prostor, pokrit s slamo, ki je bil namenjen kuhanju, prehranjevanju in druzenju). Tako je pustila stati 2-3 dni. Nato je z vseh posod pobrala "kozo", ki se je v tem casu naredila na mleku (ta je bila dokaj debela) in le-to nalagala v lesen ceber, vsako plast posolila, pokrila s pokrovom za ceber, na katerega je dala vecji kamen in tako pustila (spet v najbolj hladnem delu "kuhinje" ). Nato je vsak dan dodajala 2-3 dni stare "koze" in ponavljala postopek dokler ni bil ceber poln. Kajmak - to je svez kajmak- je pustila zoreti cca 1 mesec. Taksen je potem zrel ali stari kajmak. Ta je najboljsi (zame). Pozabila sem napisati, da je ceber vedno najprej pokrila z gazo (ne vem zakaj) in nato s pokrovom. Ce taksno izdelavo kajmaka priredim, bi potrebovala kravje mleko, zavrelega bi nalila v siroke skodelice npr za puding in dala v hladilnik. Nalagala pa bi v majhen cebricek - za te se spomnim, da se jih je dalo kupiti pri prodajalcih suhe robe, ne vem, ce je se tako... Pa bi bilo dobro, mislim.. Ce bos poskusila, mi kaj sporoci, kako ti gre. Se ena dobra stran kul slo : kar preplavili so me spomini na otrostvo in na case, ki se, zal, ne bodo nikoli vec vrnili... julia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti