Ajdov med

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

tema odprta - 4. apr 2009 11:07 | ogledi: 6.208 | odgovori: 11

ali kdo ve, če se ga da kje dobit? rad bi naredil ajdov sladoled in bi ga sladkal z ajdovim medom.

internetni viri v slovenščini so skopi, razen tega, da ga je bilo včasih veliko, zdaj pa ne, ker ni ajde ali pa ta ploh ne medi... pa koliko je zdrav in podobno... kje ga dobiti, pa nikjer...

cellnet

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. apr 2009 12:00

Sem prepričana, da ti bodo prijazni tehnologi v Medexu razložili kje se, če se, dobi ta med. Drugače me pa zanima, na kakšni temperaturi je sladoled, ko gor poliješ med. Ker meni se je akacijev zadnjič tako zapacal (čisto gumijasto je postalo) na sladoledu, da sem se tej vaji do nadaljnjega odpovedala. Sem pa še vedno vernica jogurta z medom Vendelina jr.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

4. apr 2009 12:26

nameraval sem naredit podobno kot ko v sladoled vmešaš karamel... ko je pripravljen sladoled iz sladoledomata ga daš v nizko pravkokotno posodo kake 3 cm na debelo. daš v zmrzovalnik za kake pol ure, da se strdi na pravo konsistenco, pobrizgaš s karamelovo omako (, ki je nekako kostsistence medu, zato domnevam, da bo isto) in potem z žlico zajemaš sladoled in ga nabašeš v posodo za sladoled, tako ko ga delaš kepice je v vsakem malo omake, kot pri kupljenih sladoledih. z medom nisem še delal, domnevam, da bo podobno... če bo pa katastrofa pa... ;) drugače sem pa upal na instant rešitev, da bo kdo rekel, v tej in tej trgovini ga dobiš... sladoled je bil današnji projekt ;) jaz pa mam najraje "fromage frais" ali ricotto z medom. cellnet

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

4. apr 2009 12:39

Čisti ajdov med bo v Sloveniji pomoje zelo težko dobit. Ker je ajda bolj jesenska paša, kjer pač je, jo večina čebelarjev pusti čebelam za zimsko zalogo. Predlagam, da pokličete v čebelarski center v Lukovici, tam bodo vedeli, kateri čebelarji, če sploh, imajo ta med. LP

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. apr 2009 16:52

Cellnet, javi mi, kako ti je uspelo. Sorči, še hvala. (danes se nekaj spopadam z virozo in se bojim, da ima besednjak tudi virozo). Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 04. apr 2009 16:53:41

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

5. apr 2009 21:56

Ajda ne medi že veliko let, razlogov je več, strokovnjaki si niso edini, katri je najvažnejši (druge sorte, gnojenje,...). Kolikor vem, tega medu ni na tržišču že veliko let.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

5. apr 2009 22:43

@vanja tudi! več vzrokov. lansko poletje je bila cela panika, baje smo zgubile kar nekaj % vseh čebel. brez čebel pa smo ogroženi predvsem mi, saj čebele skrbijo poleg pridelka medu, ki jih ga krademo, predvsem za opraševanje sadja in zelenjave. @rimljanka ja sem že zasledil to. ampak mogpče pa bi se dobilo kaj iz uvoza, recimo kanadska ajda še vedno medi in njihove čebela ga bridno nabirajo... sem pa konraktiral tako medex kot čebelarsko zvezo in prstavil projekt sladoleda za kakšen teden ;) cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

7. apr 2009 0:27

tako, v medeksu ga nimajo, ker so pridelane količine premajhne, da bi bile komercialno zanimive na čebelarski zvezi pravijo, da se ga občasno nekaj pridela tudi v sloveniji, jutri zvem, če ga je kaj na voljo. cellnet

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

7. apr 2009 13:27

Med mi je potemnel - je bil na toplem malce več časa. Je pa domač, ne kupljen...in čeprav naj bi bil malce močnejši, ker je smrekov, malo preveč "diši". Kaj pravite, je še vedno dober ali pomeni, da se je pokvaril ? Ni dober niti za pecivo ? Andreia

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

7. apr 2009 13:41

Kako to misliš "niti za pecivo"? A v pecivo ponavadi daš stvari, ki za kam drugam niso več dobre? Potem res ne bi rada prišla k tebi na kavo in tortico :) s0ncek*

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17811

7. apr 2009 13:47

Andreia je napisal/a:
Med mi je potemnel - je bil na toplem malce več časa. Je pa domač, ne kupljen...in čeprav naj bi bil malce močnejši, ker je smrekov, malo preveč "diši". Andreia

Kaj pomeni "diši"? Po moje se med na toplem (v kuhinji, recimo) pač ne more pokvariti. Poskusi in če je normalnega okusa, ne more biti kaj veliko narobe.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti