Nekdo krade

krizanka22  

član od: 1.10.2005

sporočila: 86

tema odprta - 17. jun 2008 13:41 | ogledi: 4.283 | odgovori: 42

Jezna sem, ko vam pišem te vrstice, ampak mislim, da je prav, da vam povem. Imela sem namen kupiti kuharico Po božiču diši (avtor je Andrej Fric) katere cena je 60 eurov, in glej ga zlomka, recepti so popolnoma enaki kot so na kulinariki (dobesedno prepisani npr. torta Nuttela, Rafaelo kroglice,....), še vrstni red sestavin je enak. kaj naj si pri tem mislim, kdo krade; Ne zdi se mi prav, da nekdo na račun drugih žanje slavo in s tem služi. Upam, da me dotični gospod ne bo tožil, ampak kar je prav je pa prav.

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

17. jun 2008 13:51

Ma to že punce nekaj debatirajo v tej smeri. Dejstvo je, da recepti krožijo in krožijo in vsi jih malo prirejamo in prav mogoče bom jaz "izumila" en recept, ki ga je že Stana.r npr. pa jaz za to sploh ne bom vedela. Ampak nikoli, pa res nikoli si ne bi upala izdati kuharske knjige kar tako... Začetnica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. jun 2008 14:23

Jaz sem imela nekaj dni zvišan pritisk, ko sem svoj recept našla na mon.over.net, nato pa ugotovila še, da so se pri količini sestavin zatipkali. Bi ga vsaj pravilno prepisali, če so že morali.

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. jun 2008 14:40

Loni, jaz bi se na tvojem mestu javila tja in napisala, sončki, tole ste pa od tam prepisali, če že prepisujete, navedite vir, a je prav? Zraven bi še napisala, da si mlada, inteligentna, lepa...i nije da nešto trebam, samo se malo hvalim... kot Črnogorec v ženitovanjskem oglasu....in bi tisti na spletni strani trikrat premislili, kdaj bi spet prepisovali.... Malo heca mora bit, a ne? Drugače je pa stvar taka: tako Nutella kot Raffaelo kroglice - sta oba produkta, ki imata registrirano ime in tu so pa že pravne stvari v igri in če ne drugega, bi morali distributerji za ta produkt kakšno reči. Sicer, dokler se bo torta Nutella pojavljala tule (kjer je na recept brezplačno na voljo vsem in kjer avtorica od tega nič ne služi, posledica je samo to, da se Nutella bolj prodaja) distributer ne bo o tem nobene črhnil. Če pa nekdo izdaja knjigo, kjer uporablja naziv produkta, knjigo prodaja in iz tega dobi en zaslužek - to je pa situacija, kjer se velja vprašati, če sta zbiralec receptov in njegova založba dobila soglasje za poimenovanje recepta tako, kot je poimenovan (pa ne od resnične avtorice, temveč od proizvajalca produkta). Se mi zdi, da za vsako rit nekje raste palica in ni treba, da ravno mi vse te palice najdemo.... Vendelina jr.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

17. jun 2008 14:42

Tukaj je možno samo dvoje: ali gospod ne ve, kaj je avtorsko pravo ali pa si preveč upa. Jaz imam doma ogromno dobrih receptov (tudi takšnih, ki jih še ni v bazi), ki sem jih dobila od drugih, pa si jih ne upam objaviti, ker se mi sanja ne, od kod sploh izvirajo. Vsak ima doma verjetno kar nekaj receptov, ki jih je dobil od kolega/kolegice, ta spet od nekoga drugega itd. Recept pa v bistvu lahko izvira iz kakšne knjige, ga objaviš, nekdo to ugotovi, pa smo pri plagiatorstvu. Črna mamba

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

17. jun 2008 14:51

Vendelina jr. je napisal/a:
Drugače je pa stvar taka: tako Nutella kot Raffaelo kroglice - sta oba produkta, ki imata registrirano ime in tu so pa že pravne stvari v igri in če ne drugega, bi morali distributerji za ta produkt kakšno reči. Sicer, dokler se bo torta Nutella pojavljala tule (kjer je na recept brezplačno na voljo vsem in kjer avtorica od tega nič ne služi, posledica je samo to, da se Nutella bolj prodaja) distributer ne bo o tem nobene črhnil. Vendelina jr.
Pred leti je nekdo v ZDA scmaril skupaj sladico, ki je temeljila na Coca Coli in mislim, da je v tudi imenu sladice uporabil ime Coca Cola. Ta sladica je bila pravi prodajni hit, in ker se jo je veliko izdelovalo in prodalo, so bili pri Coca Coli zelo navdušeni. Dobili so namreč nekaj nenadejane brezplačne reklame. Tako sem vsaj brala v časopisu. Sicer pa bi lahko bilo tudi drugače in bi pri firmi zatežili zaradi uporabe njihovega imena v komercialne namene. Črna mamba

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

17. jun 2008 15:17

Vrnimo mu milo za drago. Dobesedno prepišimo njegovo celotno knjigo (razen receptov, ki so že tikaj) na kulinariko

Pa naj se pritoži če si upa. Ima možnosti 1:10.000

 

 

MM

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

17. jun 2008 15:33

Zagotovo se proizvajalci Nutele ne bodo razburjali nad zastonj reklamo, ki še spodbuja k nakupu tega izdelka. Avtorju omenjene knjige pa bodo v življenju zagotovo kaj ukradli, vprašanje pa je, če se bo takrat spomnil, da je kradel tudi sam. Škoda živcev, križanka! fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. jun 2008 15:34

Medvedka, mislim, da bi v tožbi tale forum ta kratko potegnil. Enostavno, knjige ne kupimo, pa je stvar rešena. Palica po denarnici je strahovito učinkovito vzgojno in izobraževalno sredstvo. Žal. Vendelina jr.

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

17. jun 2008 15:43

Kolikokrat naj še napišem, da za kuharske recepte ne veljajo avtorske pravice. Je pa lepo od "avtorja", da napiše vir recepta, če ga je dobil drugje. Naredimo lahko samo to, kar je predlagala Vendy. Ali pa objavimo svojo knjigo z istimi recepti, samo z drugimi slikami. Pa jo damo ceneje, kot jo ima on. Samo me smo bolj fer, a ne? Mambica, če imaš doma recepte, jih le objavi, saj če ne veš izvora jedi, tisto polje pač pustiš prazno. Jelenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtNikita
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti